Prezidentka navštívila metropolu východu

Starostlivosť o seniorov, doprava, národnostné menšiny či stav životného prostredia v Košickom kraji. Aj o tom diskutovala Zuzana Čaputová s predstaviteľmi kraja a mesta pri jej dnešnej návšteve metropoly východu.
Do Košíc zavítala aby zistila čím mesto a kraj aktuálne žije. Jej prvé kroky smerovali na úrad Košického samosprávneho kraja a následne sa stretla aj s primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom. ,,Dozvedám sa najmä dobré správy o tom ako Košický kraj a mesto funguje. Samozrejme rozprávali sme sa aj o rôznych výzvach, ktorým napríklad kraj čelí.´´, zhodnotila prezidentka po diskusií s primátorom a predsedom kraja.
Jednou z výziev je aj enviromentálny problém vo východoslovenskej fabrike Chemko Strážske kde nebezpečný odpad v podobe toxických PCB látok ohrozuje zdravie ľudí. ,,My sme pani prezidentku informovali o tom, že Košický samosprávny kraj intenzívne rokuje s rôznymi subjektami o riešeniach tohto problému, ktorý je naozaj asi najväčší ekologický problém nielen v našom kraji, ale možno aj na celom Slovensku.´´, informoval predseda KSK Rastislav Trnka.
Problém nespočíva len v sudoch s PCB látkami, ale aj so zamorenou pôdou v okolí fabriky či bahnom v Zemplínskej Šírave. Košický kraj je pripravený na riešení tejto situácie aktívne spolupracovať. ,, Rozprávame tu o projekte, ktorý ak by sa spustil, trval by približne desať rokov. Pani prezidentka prejavila záujem a vôľu nám napomôcť v tomto našom snažení.´´, doplnil Trnka. Pri téme životného prostredia zostala prezidentka aj v diskusií s primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom.
,,Veľmi ma teší, že napríklad v oblasti životného prostredia, mesto ašpiruje v roku 2023 na titul Európske hlavné zelené mesto, čo je veľmi dobré. Sú s tým spojené rôzne náročné kritériá a veľmi držím palce mestu aby sa podarili naplniť.´´, zhodnotila prezidentka Zuzana Čaputová.
,,Mesto má za sebou pod mojím vedením rok mravenčej práce, ktorá naozaj išla do vnútra. Pripravili sme množstvo projektov, o ktorých som pani prezidentku informoval, o veľkých veciach, ktoré Košičanov čakajú.´´, dodal na záver stretnutia primátor Košíc Jaroslav Polaček.
Prezidentka sa v Košiciach stretla aj so zástupcami IT Valley a jej kroky viedli aj do Výmenníku na Štítovej, kde seniorom odovzdala zopár znalostí z anglického jazyka.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku