V Košiciach preverovali podozrenie na koronavírus

V Košiciach preverovali prvé podozrenie na nový koronavírus. Vypuklo u mladej ženy, ktorá sa vrátila z Činy. „Táto pacientka bola hospitalizovaná, po celý čas v stabilizovanom stave, bola tiež izolovaná. Vzhľadom na jej cestovateľskú anamnézu, boli jej vzorky poslané aj na zahraničné pracovisko, kde ale vylúčili koronavírus,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ivana Vaněková.

Zdravotný stav pacientky sa zlepšil a bola prepustená do domácej liečby. Nemocnica upozorňuje, že po návrate z postihnutej oblasti nie je nutné navštíviť infektológiu. „Ak má ale zdravotné problémy, je potrebné ísť za svojím obvodným lekárom a ten usúdi a v prípade potreby ho pošle na infektologické pracovisko,“ dodala Vaněková.

„Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania ľudí medzi krajinami nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie. Spôsobuje akútne respiračné ochorenie,“ povedala za Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková.

Na košickom letisku cestujúci zatiaľ nepocítia žiadne obmedzenia. V príletovej aj odletovej hale sú však umiestnené informačné plagáty v slovenskom aj anglickom jazyku.

Mnoho pacientov s bežnými chrípkovými príznakmi v tomto čase panikári a obáva sa nového koronavírusu. Ak však pacienti nenavštívili rizikové krajiny, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku. „My na našich infektologických pracoviskách mávame takmer denne v tomto období prípady chrípky. Nie je však nutné sa obávať tohto koronavírusu, pretože zatiaľ nemáme na Slovensku potvrdené žiadne prípady. Čo znamená, že je úplne zbytočné šíriť paniku,“ dodala Vaněková.

Úrad verejného zdravotníctva zriadil aj informačné callcentrum k otázkam verejnosti týkajúcich sa koronavírusu. „Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682,“ dodáva Račková z ÚVZ SR.

Úrad verejného zdravotníctva zároveň odporúča dodržiavať prísnu osobnú hygienu či v prípade návštevy zasiahnutých ázijských oblastí vyhnúť sa trhom s predajom rýb a živých zvierat.

Komentáre