Dolnozemskí Slováci vystavujú v Košiciach

Pojem vojvodinskí Slováci sa vzťahuje na asi 50tisícovú slovenskú skupinu, ktorá žije v súčasnosti na severe Srbska. Emigrovali tam v 18. a 19. storočí, no doteraz udržiavajú slovenské zvyky a tradície živé.

„Môžeme sa pochváliť, že máme najslovenskejšiu dedinu mimo Slovenska. Volá sa Padina a žije v nej 99% Slovákov,“ hovorí vojvodinská Slovenska Mária Raspirová.

„Aby sme zachovali naše slovenské tradície, kultúru a zvyky, robíme veľa vecí. Každý na svoj spôsob – ja môžem hovoriť za seba, zachovávam ich na obraze,“ hovorí maliar Ján Žolnaj.

Práve obrazy dvoch slovenských autorov žijúcich vo Vojvodine zachytávajúce slovenský folklór môžete do konca januára vidieť v envajelickom kostole na Terase.

„Aj ďalej ma láka dávať svoje pocity na obrazy a tak uchovávať slovenský tradicionalizmus,“ povedal Žolnaj. Obrazy insitne zobrazujú situácie z bežného života, z prác na poli či na dedine. Vojvodinskí Slováci sa aj napriek tomu, kde žijú, stále považujú za Slovákov.

„Keď prídeme na Slovensko, dobre sa tu cítime. Ale považujú nás za Srbov a vlastne my nie sme Srbi, my sme Slováci,“ končí svoje rozprávanie Mária Raspirová.

Výstavu týchto diel už videli ľudia v Berlíne, Lisabone, Madride či dokonca v New Yorku či vo Washingtone.

Komentáre