Ako znížiť množstvo odpadu v domácnostiach a na úradoch

Priemerný Slovák vyrobí za rok až takmer 430 kilogramov komunálneho odpadu. Časť sa zrecykluje, zvyšok končí na skládkach alebo tu, v spaľovni.

„Najlepší odpad je žiadny odpad, čiže možno nás celý život učili, že treba odpad iba triediť, ale to naozaj nestačí, treba ho redukovať,“ začína svoje rozprávanie Martina Ľuptáková z neziskovej organizácie INCIEN.

Pri minimalizácii odpadu sa stačí zamyslieť nad bežnou rutinou. Prvé kroky môžu byť úplne jednoduché – nepoužívať jednorazové nákupné tašky či pet flaše.

„Zamyslieť sa nad tým, že tie jednorazové veci, ktoré používame a prispievajú k tomu nášmu pohodliu nie sú environmentálne, napríklad to ako chodím do práce, či nemôžem niekedy auto nechať doma,“ pokračuje Ľuptáková.

Nielen jednotlivci môžu prispieť k minimalizácii odpadu, ale napríklad aj úrady. Priekopníkom v tejto oblasti je Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku, ktoré vlani získalo ocenenie za najudržateľnejšiu holandskú ambasádu na svete.

„Myslím si, že každý Holanďan pochopil potrebu recyklovania a aplikovania „zelených“ pravidiel. Je potrebné čo najviac recyklovať – napríklad plasty by sme mali opätovne využívať v čo najväčšej možnej miere,“ vysvetľuje zástupca veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku Martijn Lambarts.

„Sadli sme si spolu s inštitútom pre cirkulárnu ekonomiku INCIEN, dali sme hlavy dokopy a rozmýšľali sme, čo môžeme robiť inak, ako sa môžeme správať inak. Naozaj sme pristúpili k tomu tak, aby všetko bolo environmentálne, ekologické,“ hovorí ekonomická tajomníčka Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku Jana Šťastná.

Podľa organizácie INCIEN to má verejná správa kvôli verejným obstarávaniam trošku ťažšie. „V posledných rokoch zaznieva pojem zelené verejné obstarávanie, čiže ako štát a v rámci Európskej únie máme nejaké ciele, ktoré sa Slovensku zatiaľ veľmi nedarí dodržiavať,“ vysvetľuje Ľuptáková.

Aj zástupcovia košickej samosprávy si osvojili skúsenosti, ktoré šíri holandské veľvyslanectvo a organizácia INCIEN.

„Cieľom mesta Košice je znížiť produkciu komunálneho odpadu a zvýšiť podiel separovaného odpadu aj v súvislosti s tým, že v minulom roku ešte v auguste sa mesto Košice zapojilo do výzvy EÚ a zabojuje o titul Európske hlavné zelené mesto,“ povedal hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Komentáre