Snehu sa v najbližšom čase Košice pravdepodobne nedočkajú

Zatiaľ čo napríklad na sídlisku Nad jazerom či v Krásnej by ste sneh hľadali márne, v centre mesta panuje pravá zimná idylka. Postaral sa o to U.S.Steel svojím takzvaným technickým snežením.

„Priemyselné sneženie nám spôsobuje, u nás v Košiciach, U.S.Steel. Tým, že vypúšťajú emisie do vzduchu a tie sú plné obsahujú veľmi veľa vodnej pary. Tým, že sa ochladzuje, dochádza ku kondenzácii vodnej pary a vytvárajú sa ľadové kryštáliky. Potom v podobe snehu vypadajú,“ vysvetľuje tzv. technické sneženie klimatologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Helena Hlavatá.

Pri inverznom počasí prevláda na našom území južné prúdenie vzduchu, čo znamená, že takýto technický sneh napadne väčšinou v Barci, na Južnej triede či práve v centre mesta. Zvyšok mesta tak ostáva bez snehu.

„Máme polovicu zimného obdobia za sebou, čiže zima by mala vrcholiť. Ak sa však pozrieme na situáciu vonku, tak to tak nevyzerá,“ konštatuje Hlavatá.

Sneženia sa teda v najbližších dňoch pravdepodobne nedočkáme. Spoľahnúť sa môžeme jedine na U.S.Steel.

„Ale nemôžeme povedať, že nepríde nejaké ochladenie, že nebudeme mať tuhé mrazy – ale už to nebude tuhá zima, lebo viac ako polovicu zimy máme za sebou a tie teploty boli plusové a hodnotíme ich ako teplotne nadnormálne,“ povedala Hlavatá.

Komentáre