Prikrmovanie vtáctva počas zimy

Počas zimy máme možnosť u nás vidieť napríklad sýkorky, vrabce, drozdy, pinky, zelienky, či stehlíky. Obľúbené je kŕmenie labutí a kačiek, ktoré žijú v blízkosti vodných plôch. Prikrmovanie vtáctva je dôležité najmä počas silných mrazov.
Je potrebné si uvedomiť, že vtáčia búdka slúži na hniezdenie vtákov, nie na prikrmovanie. Ak ich chceme počas zimy kŕmiť, treba potravu umiestniť do kŕmidiel. Dôležité je, aby tam nezatekala voda a nepadal sneh. Potrava totiž musí byť vždy čerstvá a suchá. Nikdy nedávame zvyšky z kuchyne a žiadne slané jedlá. 
Niektoré vtáčie druhy obľubujú ovocie. V tomto období môžme ponúknuť napríklad jablká. Tie musia byť čerstvé a nesmú byť skazené. Sú zdrojom potravy, vitamínov a nahrádzajú aj vodu. Ak zvyknete prikrmovať vtáky, ktoré žijú pri vode ako napríklad labute, či kačice, aj tie majú svoj jedálniček.
Ak bývate v bytovke je dôležité vedieť o vyhláške. Každý bytový podnik má v nej uvedené čo je dovolené a čo nie. Zvyčajne je zakázané prikrmovanie vtákov na oknách kvôli holubom, ktorí špinia parapety. Preto je vhodné umiestniť kŕmidlo v blízkosti panelového, či rodinného domu.

Komentáre