Zvieratá v ZOO sa pripravujú na zimu

Na zimu sa nemusíme pripraviť len my, ľudia, ale aj zvieratá v ZOO. Ide najmä o tie pôvodom z Južnej Ameriky, Afriky či z tropických častí Ázie. K najnáchylnejším patria plazy a obojživelníky, ktoré budú počas chladných mesiacov zazimované.

„Patria sem zvieratá, ktoré žijú v tropických oblastiach. To sú najmä malé spevavce alebo lemury či zobákorožce,“ povedal vedúci zoologického oddelenia ZOO Košice Patrik Pastorek.

Nie všetky exotické druhy znášajú zimu zle. Aj teplomilné zvieratá, ktoré sa už narodili v našich podmienkach sa prispôsobili chladnejším zimám – napríklad cicavcom narastie počas roka hrubšia srsť, ktorá im umožní zvládať zimu lepšie.

V košickej ZOO sa tak môžete aj v zime pozerať na levicu alebo surikaty, ktoré majú aj počas zimného obdobia prístup k vonkajším výbehom. Rekordérkou v aklimatizácii oproti svojmu pôvodnému prostrediu je ťava. V našich podmienkach dokáže vydržať až do – 25°C.

Niektoré druhy zvierat sa na zimu doslova tešia. „Ide napríklad o tulene obyčajné alebo severské druhy sov ako sú sovy bradaté alebo belane tundrové, ktorým zase vysoké letné teploty nerobia vôbec dobre.

Komentáre